"Meist kõigist sõltub Eesti riigi tulevik."

President andis meile ühiskonnaõpetuse tunni

Hans Artur Ehman

Peatoimetaja

hans.ehman@paide.edu.ee

16. aprillil algusega kell 11:00 andis Paide Gümnaasiumi õpilastele ühiskonnaõpetuse tunni Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid. Koos teiste Järvamaa gümnasistidega võttis tunnist osa kokku umbes 300 noort. President rääkis 45 minuti jooksul eriolukorrast, koroonast, majandusest ja kliimast ning vastas ka õpilaste küsimustele. Tundi modereeris meie kooli ajaloo õpetaja Marvin Laidna. Millest president meile rääkis?

Oluliseimaks teemaks kujunes mõistagi praegune kriis. Proua Kaljulaid tõi välja, et kuigi olukord on väga tõsine, saab sellest palju positiivset tulevikku kaasa võtta. Kriis on pannud inimesi rohkem mõtlema meie igapäevasele heaolule ning selgemalt kui varem näeme, et Eesti riigi tulevik on meie kõigi kätes. See, kas lähme nädalavahetusel sõpradega välja, mõjutab tõenäoliselt seda, millal saab taasavada tehased ja millal inimesed taas töökohtadesse naasta. Kodanikuvastutus kasvab kriisi ajal iga päevaga. See on samal ajal nii demokraatliku riigi tugevus kui ka nõrkus.

Kui Hiinas keevitab valitsus kortermajade uksi kinni, et inimesed välja ei saaks, siis Eestis seda juhtuma ei hakka. Riik usaldab enda rahvast ning loodab nende arukuse peale. Muidugi tuleb mingid meetmed eriolukorras kasutusele võtta ning president palus nendest kõigist hoolikalt kinni pidada.

Kriis annab otsustajatele võimaluse enda riigi majandus loodusesõbralikumalt üles ehitada. Kuhu paigutada laenatud raha? Kas põlevkivi tootmisesse või hoonete energiasäästlikumaks muutmisse? Need küsimused seisavad parlamendil ees.

Hävitades loomade elupaiku või paisates õhku tonnide viisi kasvuhoonegaasi, liigume vabatahtlikult järgmise samasuguse kriisi suunas. Igaüks saab sõita vähem autoga ja visata prügi prügikasti. Me peame lihtsalt hoolima. Praegune olukord annab hea võimaluse ennast muuta ja seda tegema hakata.

President vaatas lootusrikkalt tulevikku ning märkis, et pärast kriisi toibub riik kiiresti ning läheb edasi paremas suunas.

Huvitavamad küsimused ja vastused

1. Kuidas saavad noored noored ühiskonnale kasulikud olla?

Noored saavad ühiskonnale alati palju anda. Ka praegusel kriisi ajal on palju teha. Noored saavad aidata riskigrupi inimesi neile toitu viies või neile lihtsalt helistades. Vanamad inimesed vajavad seda, sest sotsiaalne elu on neilt hetkel ära võetud.

2. Mida saame kriisist õppida?

“Õpime, et meil on vastutus igas olukorras. Eelkõige vastutame iseeenda ja pere eest ning sealt edasi ka kogukonna eest. Meil peab olema teada, mida me teeme, kui midagi halvasti läheb. Inimesed võiksid koguda halvemateks paevadeks raha, et kriisiolikorraks valmis olla. Isegi väga väikese sissetuleku puhul on võimalik osa kõrvale panna. Ka riik peaks iga aastaselt umbes 10 miljonit kõrvale panema. Nii saaksime kriisis enda rahvast paremini aidata.”

3. Eriolukord on nüüd kestnud kuu aega ja inimesed on sellest väsinud. Kuidas jääte Teie praegust olukorda arvestades motiveerituks?

“Olukord on minu jaoks väga raske, kuid olen motiveeritud, sest tean, et kui pingutame praegu, laheneb see olukord kiiresti. Kuna kuulun ise ka riskigruppi, on mul motivatsiooni veelgi rohkem.”

4. Kas eksamid on nii olulise tähtsusega, et nende toimumine on ilmtingimata tähtis?

“Selle küsimuse peaks esitama haridusministeeriumile. Presidendil selles rolli pole.”

5. Mis saab üritustest, mis peaksid suvel toimuma?

“Hetkel on seda vara öelda, aga paistab nii, et suuremaid üritusi ei toimu ka suvel.”

Täname väga presidenti toreda tunni eest!

Presidendi lugemissoovitus:

  • Robert Kagan – "Džungel kasvab tagasi"

Raamat räägib sellest, kuidas vabadus ja võrdsus kaovad, kui neid ei tähtsustata.