Kettagolf koolitundi —miks ka mitte?

Kettagolf koolitundi — miks ka mitte?


Kaidi Jamnes

Toimetaja

Eestis üha suuremat populaarsust koguv kettagolf (inglise keeles disc golf) sobiks hästi ka koolide liikumistundide programmi, leiab Eesti parim mängija Albert Tamm.

Albert “Bazooka” Tamm on saavutanud 2019. aastal Euroopas kolmanda koha ning Eestis on ta lausa kolmekordne meister. Tal on sponsorlusleping Rootsi kettatootja Lattitude 64°ga. Hüüdnime “Bazooka” sai Tamm endale European Openil Soomes, kus pärast sooritatud pikka putt’i (lähivise) laskus ta põlvili ning imiteeris bazooka tagasilööki. Küsisin Tammelt, kuidas ta mänguni jõudis ja kuidas seda rohkem noorteni viia.


Kuidas Teie leidsite kettagolfile?

Mina leidsin kettagolfi nii, et 2014. aasta sügisel läksime sõpradega Tartu Dendroparki mängima. Sellest hetkest alates olin haaratud. Mängisin siis veel intensiivselt sulgpalli ja vabadel nädalavahetustel veetsin aja radadel. Seda siis kuni 2016. aastani, mil tegin otsuse täielikult kettagolfile keskenduda.


Kuidas Teie arvates tuua mängu juurde rohkem noori?

Ma arvan, et ala tutvustus kehalise kasvatuse tundides oleks vast esimene samm. Näiteks Nõo Reaalgümnaasiumis ja samuti Nõo Põhikoolis on kooli ümber 7-8-korviline rada, kus visete pikkused pole küll pikad, vaid pigem kõigile jõukohased. Ilusate ilmade korral viiakse rajal läbi ka väga palju kehalise tunde.

Kas kettagolfile mängimiseks peaksid olema ka mingid eeldused?

Kettagolfi eelis võrreldes teiste aladega ongi see, et väga vähe peab olema eeldusi, et alaga tegeleda. Kindlasti mingid eeldused annavad eelise näiteks kaugele viskamiseks, aga lõppkokkuvõttes loeb see, mitme viskega raja lõpetad. Pole vahet, kas jõudsid "draivi" (kaugvise) ja lähenemisega korvi juurde või paned juba esimese "draivi" korvi juurde, aga eksid "putiga". Mõlemad lõpetavad raja kolme viskega.


Milliseid kettaid soovitate mängimiseks algajatele?

Pigem alastabiilse lennuga kettaid ehk siis kettad, mille kolmas number “turn” on –2 või väiksem. Neid on lihtsam visata ja aitab mängijal omandada korrektsemat tehnikat.


Mida kettagolf Teie jaoks tähendab?

Olen käesolevast aastast pühendunud ainult kettagolfile. Tänu kettagolfile olen tutvunud väga laia suhtlusringkonnaga ning avastanud maailma eri paiku. Seega tähendab see minu jaoks päris palju.


Tamme arvamus, et kettagolfi võiks kehalise kasvatuse tundides tutvustada ja koolide ümbrusesse kettagolfi park teha meeldib mulle väga. Oma pooleaastasest mängukogemusest tean, et kettagolfis ei ole vaja niivõrd jõudu kui head tehnikat. Olen ka ise selle üle palju mõelnud ning see tekitaks kindlasti noortel huvi selle spordiala vastu. Loodan, et kunagi rajatakse mitmete koolide juurde rajad ning et harrastajate arv Eestis tõuseb veel rohkem. Soovitan kõigil minna lähimale rajale, kas asjatundjast sõbraga või üksi ning lihtsalt proovida mängida. Olen kindel et nii mõnelegi hakkaks kettagolf meeldima!

Albert Tamm

Foto: Latitude 64°

Mis on aga kettagolf?

Kettagolf on golfi üks liike, milles peab lendavat ketast võimalikult väheste visetega spetsiaalsesse korvi saama. Võitjaks on see, kes väiksema visete arvuga läbib raja, mis tavaliselt koosneb 9, 12 või 18 korvist. Mängu algusaastatel visati kettaid vastu kokkulepitud sihtmärki, nagu näiteks puu, post jne. Kuna tihti tekkisid vaidlused, kas ketas ikka märki tabas, leiutati kettidega korv, et ketta kohale jõudmine oleks kuulda ning näha.


Kettaid, mida kettagolfis kasutatakse, on kolme tüüpi - lühimaaketas (putter), keskmaaketas (midrange) ja pikamaaketas (driver). Kõik kolm erinevad teineteisest äärepaksuse, kumeruse ja materjali poolest. Kettad erinevad ka lennuviisi poolest, näiteks mõni ketas lendab sirgelt, kuid mõni keerab väga kiiresti ära.


Kuigi kettagolf leiutati juba ammu, on see siiski teiste spordialadega võrreldes uus ala. Eestisse jõudis see alles 2000. aastate alguses. Tänaseks on eestlaste hulgas kümneid tuhandeid harrastajaid ning 164 mänguparki, kus toimuvad peaaegu igal nädalal nädalamängud ja igaüks saab kaasa lüüa. See on väga hea võimalus enda oskuste arendamiseks, sest tihti annavad kogenumad mängijad algajatele palju head nõu. Kindlasti saab nendelt mängudelt ka palju kogemusi ja tihti võib leida sealt ka uusi sõpru ning luua tutvusi. Disc golfi rahvas on väga kokkuhoidev ja sõbralik.